ЗДО №20 м.Коростеня Житомирської області
Сторінка інструктора з фізкультури
1) Як тільки дитина починає ходити, купувати йому спеціальне взуття з жорсткою фіксацією гомілковостопного суглоба, з твердим задником і закритим носом, на невеликому — 0,5 см — каблучку. Взуття на плоскій підошві, сандалі і туфлі без задників неприпустимі для маленьких дітей. У цьому відношенні неприпустимі також валянки для маленьких дітей.
2) Для профілактики плоскостопості дитині корисно ходити босоніж по траві, гальці, піску. Неприпустима постійна ходьба босоніж по рівній поверхні — підлозі, килиму, асфальту.
3) Можна придбати спеціальний масажний килимок і виконувати на ньому щоденну гімнастику з профілактики плоскостопості.
4) У взутті дитини носок повинен бути досить широким, щоб пальці розташовувалися вільно, без здавлювання.
5) Малюкові корисно виконувати масаж гомілок, спини, стоп. Можна застосовувати загартовування з ножними ваннами контрастної температури, а також обливання стоп поперемінно теплою і холодною водою з наступним розтиранням грубим рушником. Такі процедури викликають прилив крові до стопи, покращуючи живлення м’язів і кісток і сприяють їх правильному формуванню.
6) Якщо дитина стоптує взуття, втомлюється при ходьбі, можна застосовувати лікувальну ортопедичне взуття, проконсультувавшись з лікарем — ортопедом.
7) У профілактиці плоскостопості велике значення має правильне формування м’язового корсету спини і ніг. Як тільки дитина починає займатися за столом або партою — потрібно стежити за поставою. Крім того, щодня потрібно виконувати вправи для спини — нахили, підтягування, повороти.
8) Для профілактики плоскостопості необхідно чергувати періоди активного відпочинку на ногах з періодами відпочинку, коли стопи дитини можуть відпочити. Надмірні заняття спортом з дитинства, непосильні навантаження можуть згубно позначитися на формуванні зводу стопи і бути причиною плоскостопості.
Вправи для постави: як виконувати в домашніх умовах
Вправа №1: гімнастичний місток
Вона включено в програму для гімнастів, але її легко виконувати і в домашніх умовах. Є два варіанти. Для непідготовлених підійде перший: ляжте на спину, ноги зігніть в колінах, підніміть таз над підлогою, утворюючи пряму лінію тулуба від колін до плечей. Допомагайте собі руками, фіксуючи їх на підлозі. Зробіть 10-12 повторень піднімання тулуба вгору і опускання його вниз. Для більш підготовлених фізично підійде другий варіант: робіть усе точно так само, тільки руки вже не фіксуйте на підлозі, а простягніть їх уздовж тулуба і піднімайте разом з ним.
Вправа № 2: «човник»
А для цього потрібно лягти на живіт, витягнувши руки максимально рівно вперед. Тепер піднімайте руки від плеча, а ноги — від самого тазу, і замріть в такому положенні на декілька секунд, потім повертаючись у вихідне положення (10-12 повторень). Непідготовлені можуть завести ноги під якусь опору (скажімо, під диван), і піднімати тільки тулуб і руки.
Вправа № 3: «берізка»
Ця відома вправа теж використовується гімнастами. Виконувати її трохи складно, і тому дуже важлива техніка. Ляжте на спину і постарайтеся підняти прямі ноги разом з тазом перпендикулярно підлозі. Але при цьому важливо, щоб не було різкого ривка. Можна допомагати собі руками, підтримуючи таз.
Вправа № 4: «рибка»
І знову переверніться на живіт, візьміться руками за щиколотки, але ноги не потрібно розводити занадто широко. Постарайтеся прийняти таку позу, щоб перебувати на підлозі тільки животом. А тепер повільно і дуже акуратно перекочуйтеся від колін до грудей і назад.
ВПРАВИ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ПЛОСКОСТОПОСТІ
1. Для виконання щоденних профілактичних вправ, які зміцнюють м’язово-зв’язковий апарат стопи й гомілки, багато часу не потрібно. Устаткування таке:масажні м’ячі - жорсткий маленький і м’який (більший за розміром), а також масажний килимок, гімнастичний м’яч діаметром 26 см.
2. Вправи передбачають попередню розминку гомілковостопного суглоба і пальців, яку слід виконувати в повільному темпі. Після цього виконуються самі вправи, наприклад, з масажним м’ячем: котити поверхнею підошви м’яч – від п’яти до носка, поперемінно правою/лівою стопами, дуже м’яко торкаючись його поверхні. Причому варто пам’ятати, що сильне натискання на опору – некорисне. Вправу також можна виконувати на масажному килимку або з масажним валом.
3. Покладіть на підлогу тонкий аркуш паперу або стару газету. Гарненько помніть її босими ногами, а потім пальцями ноги підніміть із підлоги. Навчіться за допомогою ніг піднімати з підлоги предмети різних розмірів: олівці, гумові іграшки, деталі конструктора. Починайте з великих предметів і поступово переходьте до зовсім маленьких. Спочатку виконуйте цю вправу, сидячи на стільці, одночасно двома ногами. Потім поступово ускладнюйте завдання – піднімайте предмети стоячи, пальцями однієї ноги.
4. - катати стопами по підлозі качалку чи м’яч;
- прокачувати по підлозі пляшку від пальців стоп до п’ят;
- захоплювати пальцями з підлоги олівець, ганчірку;
- ходити поперемінно на пальцях і п’ятках ( зміна через 4 кроки );
- ходити на зовнішній поверхні стопи;
- згинати і розгинати пальці ніг;
- ходити навшпиньках.